AKTUALNOŚCI

Potencjał soi szeroko dyskutowany

2020-02-25

"Możliwości zwiększenia powierzchni uprawy soi w Polsce". Pod takim hasłem 5 lutego 2020 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona potencjałowi soi w naszym kraju. Konkretne czynniki i analizy badań zostały przedstawione podczas prelekcji specjalistów: COBORU, AGES, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Bielczanka oraz Agroloku. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Stowarzyszenia Polskiej Soi, specjalistów z firm Saatbau, Agrolok, austriackiej agencji AGES, naukowców i producentów.

Z doświadczeń przeprowadzonych przez COBORU dokładnie wiadomo, które odmiany to odpowiedni wybór w naszych warunkach klimatycznych, biorąc pod uwagę również żyzność gleb w danym regionie kraju. Profesor Edward Gacek zaznaczył, że w Polsce jest możliwa w przyszłości uprawa nawet około 200-250 tys. ha soi.

W Austrii już teraz docenia się walory soi. Zajmuje ona 5. miejsce wśród najczęściej uprawianych roślin. Mimo mniejszej powierzchni agrotechnicznej, w tym kraju produkuje się trzykrotnie więcej soi niż w Polsce. Od 30 lat producenci rolni stawiają na soję. Przewiduje się, że będzie to gatunek, który z czasem, może stać się jeszcze popularniejszy. O przyszłości uprawy soi w Austrii opowiadał Klemens Mechtler – dyrektor Departamentu Badania Odmian Roślin z Austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności AGES.

Czynniki, które wpływają bezpośrednio na uprawę soi, omawiał Franciszek Ostapczuk – prezes zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Bielczanka.

Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku to miejsce, w którym w nowoczesny sposób wykorzystuje się potencjał soi. Jarosław Iwaniuk – główny technolog w ZUBR – omówił innowacyjną metodę obróbki surowca. Przy użyciu innowacyjnej technologii produkuje się tu komponenty paszowe bez GMO dla zwierząt gospodarskich. Produkty wytwarzane są soi, która pochodzi m.in. ze skupu od polskich rolników.

W dyskusji uczestniczyło ponad 100 osób. – Zapotrzebowanie na soję wciąż wzrasta. Warto zastanowić się, dlaczego nie wypełnić tego popytu krajowymi zasobami – wspomniał na początku konferencji wiceminister rolnictwa, Jan Białkowski.

 

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.