AKTUALNOŚCI

Ile hektarów soi uprawiano w 2019 roku?

2020-04-14

Południowe rejony Polski to tereny, które ponownie w zeszłym roku zdominowały krajową produkcję soi. Popularność zyskuje w województwach: podkarpackim, dolnośląskim, małopolskim. Tylko na tych terenach wielkość zasiewów soi wynosiła razem ponad 8 tysięcy hektarów.

Z informacji otrzymanych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczących uprawy soi w 2019 r. w Polsce wynika, że łączny obszar upraw to ok. 20 tysięcy hektarów. Podsumowanie wyraźnie wskazuje, że producenci rolni, szczególnie w części kraju o najdłuższym okresie wegetacji, stawiają na soję. W samym województwie podkarpackim 1179 rolników zasiało obszar średnio 2,64 ha. Nie bez powodu. Soja to roślina ciepłolubna, której plonowanie uzależnione jest od temperatury. Jednak zmieniające się warunki klimatyczne powodują, że soję można uprawiać na terenie całego kraju.

Ocieplenie klimatu - coraz częściej przedstawiany argument przemawiający za uprawą soi również w północnej części Polski. Oprócz tego roślina ta nie wymaga dodatkowych zabiegów agrotechnicznych jak inne bobowate. Coraz większy wybór odmian, dostosowanych do rejonów o krótszym okresie wegetacyjnym, sprawia, że zainteresowanie soją rośnie również w centrum i na północy kraju. 764,97 ha to obszar zasiewu w województwie zachodnopomorskim.

Wysoka zawartości białka o doskonałym składzie aminokwasowym oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że soja to idealny filar żywienia zwierząt gospodarskich. Krajowa uprawa soi może stanowić podstawę wytwarzania rodzimych komponentów paszowych. Obecnie w całym kraju na soję postawiło już 3 tysięcy producentów rolnych.
Część rolników uprawia soję jako nawóz zielony z uwagi na jej właściwości. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi sprawia, że następuje wiązanie azotu biologiczne. Jest lepiej przyswajalny, niż ten pochodzący z nawozów sztucznych.

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.